Civil Production, İlyas Özçakır ve Erhan Çene’nin uzun yıllar farklı yapılar içinde sanatsal üretim yaptıktan sonra bir araya gelip kurdukları yeni bir sanatsal üretim alanıdır. Bu iki insanın şimdiye kadar yer aldıkları projelerde edindikleri deneyimleri arkasına alan bu yeni oluşum, sanatsal alanda yeni bir üretim kanalı açmak amacıyla yola çıktı.

Çeşitli disiplinlerde üretim yapmayı hedefleyen, zaman zaman da farklı disiplinlerin iç içe geçebileceği projeleri olan Civil Production’ın öncelikli alanı tiyatro. Bu bağlamda hayata geçen ilk projeleri; Alman edebiyatının en tarihi figürlerinden biri olan Wolfgang Borchert’in hikayelerinden ve özyaşam öyküsünden yola çıkarak sahneye uyarlanan, tek kişilik bir tiyatro oyunu: Karahindiba.

Yapımcı-Oyuncu

İlyas Özçakır

İlyas Özçakır, Boğaziçi Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği eğitimi alırken tiyatroyla tanıştı. Öğrenciliği boyunca Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu bünyesinde amatör tiyatro ile uğraştı. Mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra oyuncu olmaya karar verdi ve Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama, Oyunculuk bölümünde yüksek lisans yaptı. Tiyatro Öteki Hayatlar’da çeşitli oyunlarda ilk profesyonel deneyimlerini yaşadıktan sonra Sarı Sandalye tiyatro topluluğunu kurdu. Bu toplulukta oyunculuğun yanı sıra çoğu oyunun proje tasarımını üstlendi. Özellikle, edebiyat uyarlaması konusunda deneyimini arttırdı. Sarı Sandalye’de sahneye koydukları “O/Hakkari’de Bir Mevsim” projesi sırasında Erhan Çene ile tanıştı ve onunla birlikte Civil Production’ı kurdu. Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra birçok TV reklam filminde, bir TV dizisinde ve birkaç sinema filminde oyuncu olarak yer aldı.

Yazar-Yönetmen

Erhan Çene

Erhan Çene, Anadolu Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği eğitimi alırken tiyatroyla tanıştı. Öğrenciliği boyunca Anadolu Üniversitesi Tiyatro Topluluğu bünyesinde amatör tiyatro ile uğraştı. Mühendislik fakültesini son sınıfta bırakıp tiyatro ile profesyonel olarak ilgilenmeye karar verdi ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümüne başladı. Öte yandan Şahika Tekand yürütücülüğündeki Stüdio Oyuncuları bünyesinde oyunculuk ve sanat eğitimi alıyordu. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümün yüksek lisans programına başladı. Bu süreçte birçok oyunda dramaturg, yönetmen ve oyuncu olarak profesyonel hayatını sürdürdü. Sarı Sandalye tiyatro topluluğunda sahneye koyulan “O/Hakkari’de Bir Mevsim” projesi sırasında İlyas Özçakır ile tanıştı ve onunla birlikte Civil Production’ı kurdu. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra çeşitli TV programlarında içerik danışmanı ve sinema filmlerinde senaryo danışmanlığı yaptı.

Yönetmen: Sandra Peso
İletişim Danışmanı: Evrim Eylem Şişman
Joker: Fatih Filiz